każdy absurd.” O Biblii powiedział: „Biblia zawiera więcej prawdziwej wzniosłości, wykwintności, piękna, więcej głębi moralnej, więcej ważnych historycznych faktów, więcej poezji, elokwencji, niż wszystkie pozostałe książki z jakiegokolwiek okresu."
Matthew Fontaine Maury (1806‑1873), naukowiec, profesor meteorologii, uznany za pioniera współczesnej hydrografii i oceanografii, opracował pierwszą mapę prądów morskich. Oto jego słowa:
„Studiując jakiś temat zawsze szukam co o tym mówi Biblia, aby mieć podstawę, na której mógłbym się oprzeć lub drabinę, po której mógłbym się wspiąć. Z czasem nasza wiedza o prawach natury poszerza się, tak też jest z pogłębianiem się naszej wiedzy zawartej w Słowie Bożym. Biblia nazywa ziemię „okrągłym światem,” chociaż przez wieki władze kościelne uznawały to twierdzenie za jedną z najbardziej przeklętych herezji. Wreszcie żeglarze opłynęli kulę ziemską dookoła i udowodnili, że Biblia mówi prawdę i w ten sposób oszczędzili ludzi nauki – chrześcijan przed egzekucją. Co zaś odnosi się do systemu cyrkulacji prądów morskich, nad którym to tematem pracowałem długo, Biblia objaśnia to jednym zdaniem: >Ku południowi ciągnąc i ku północy wracając, kolistą drogą wieje wiatr i znowu wraca na drogę swojego krążenia.<” (Ks. Kohleta 1:6).
William Thompson Kelvin (1824‑1907), matematyk, fizyk, twórca skali zera absolutnego, Kelvina oraz pierwszego i drugiego prawa termodynamiki, skonstruował kompas okrętowy. Stwierdził on między innymi: „Apostoł Piotr mówił o szydercach: >[...] wszystko jednakowo trwa od początku świata<, ale ten sam apostoł zauważa, że >niebo ze świstem przeminie, gwiazdy się w ogniu rozsypią, a ziemia i dzieła na niej spłoną.< Widzę, że nawet fizyka jako nauka demonstruje prawdę tych słów. Mamy przeświadczenie, że wszystko to nie będzie trwało zawsze, tak jak trwało przez ostatnie sześć tysięcy lat. W nauce, tak jak i w moralności czy polityce, nie istnieje nic takiego jak okresowość."
Louis Pasteur (1822‑1895), francuski naukowiec, jedna z najbardziej znanych postaci w historii nauki i medycyny. Opracował podstawy bakteriologii, pasteryzację mleka, wynalazł szczepionki przeciwko ospie i cholerze. Zauważył on: „Czym więcej poznaję naturę, tym bardziej zdumiony jestem wobec pracy Stwórcy. Życie mikroskopijne przybywa na świat od rodziców, podobnych w gatunku [...] Jest coś w głębi naszej duszy, co mówi nam, że świat to coś więcej niż zlepek przypadków.” Pasteur był w wielkiej opozycji do teorii ewolucji, za co wyśmiewali go inni „naukowcy." W jednym z