John Locke, (1632-1704), angielski filozof, którego opracowania i wywody filozoficzne miały bardzo znamienny wpływ na myślenie i decyzje założycieli Ameryki, również na ostateczną formę konstytucji amerykańskiej. W rozprawach o konstytucji, państwie i obywatelu cy­tuje on Biblię, jako źródło swo­ich konkluzji, w ponad osiemdziesięciu przypadkach. Między innymi Thomas Jefferson był bardzo zainspiro­wany mądrością Johna Locke. Oto jedna z obserwacji Locke: „Ludz­kość musi ustanawiać prawa w zgodzie z generalnym prawem ota­czającej nas natury i tak, aby nie było to w sprzeczności ze Słowem Bożym. W przeciwnym przypadku prawa ludzkie staną się pomyłką".

James McHenry (1753-1816), lekarz z wykształcenia, jeden z syg­natariuszy konstytucji USA i współzałożyciel Akademii Wojskowej w West Point, USA. Powiedział: „Daremny jest nasz trud bez Biblii. Opracowujemy coraz bardziej srogie przepisy prawne i obwarowuje­my nimi nasze instytucje. Biblia jest najlepszym murem warownym. Tam, gdzie jest ona prezentowana obficie, ludzie nie znajdują przyjem­ności w złych czynach, a jednocześnie znajdują radość w swojej har­monijnej, nie rozdartej świadomości.

Zwróć też uwagę, że bogaci są nimi na tyle, na ile bogactwo to wynika z Biblii i że nie ma nic cenniejszego, czym mogliby obdaro­wać biednych. Nie powstrzymuj tego przed biednymi. Książka ta to poradnik i przewodnik pasujący do każdej sytuacji, w której może zna­leźć się człowiek. Jest to Boże objawienie nieba i tajemnicy Jego woli wobec śmiertelnika."

Joah Webster (1758-1843), nauczyciel, mąż stanu, leksyko­graf, autor pierwszego wydania najpopularniejszego do dzisiaj w USA słownika języka angielskiego Webster's Dictionary. W roku 1828, po 26‑ciu latach pracy, po raz pierwszy w historii wydał on słownik zawierający 70 000 haseł i 12 000 nowych definicji.

Pod hasłem Wiara znajdujemy tam na­stępującą definicję:

- Dostąpiwszy usprawiedliwienia przez wiarę. (L. do Rzymian, Rozdz. 5). Bez wiary nie można podobać się Bogu. (L. do Heb­raj. Rozdz. 11).

- Wpatrujemy się nie w to, co widzialne, lecz w to co niewi­dzialne. (2 L. do Koryn. 4). Bo sercem przyjęta wiara prowa­dzi do usprawiedliwienia. (L. do Rzym. 10). Ponieważ o wie­rze waszej mówi się po całym świecie. (L. do Rzym. 1).

W dalszym ciągu czytasz? ... Zdumiewające!...