Ks. Wyjścia 20:9-10
Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram.
Pytanie: Dlaczego u Żydów dniem odpoczynku był ostatni dzień tygodnia – sobota, a po zmartwychwstaniu Jezusa obchodzono pierwszy dzień tygodnia - niedziela?
Ew. Mateusza 28:1-6
Po upływie szabatu, o świcie pierwszego dnia tygodnia przyszła Maria Magdalena i druga Maria obejrzeć grób. A oto powstało wielkie trzęsienie ziemi. Albowiem anioł Pański zstąpił z nieba, podszedł, odsunął kamień i usiadł na nim. Postać jego jaśniała jak błyskawica, a szaty jego były białe jak śnieg. Ze strachu przed nim zadrżeli strażnicy i stali się jakby umarli. Anioł zaś przemówił do niewiast: Wy się nie bójcie! Gdyż wiem, że szukacie Jezusa Ukrzyżowanego. Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział. Chodźcie, zobaczcie miejsce, gdzie leżał.
Dlaczego u Żydów świętym dniem, dniem odpoczynku była sobota? Odpowiedź prosta. Bo taki nakaz otrzymali Żydzi od Boga. Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. Jednak dzień siódmy jest szabatem. Jest szabatem, czyli dniem wypoczynku. (Szabat – dzień święty, sobota) Najpierw pracujesz, później odpoczywasz, takie jest prawo. Nie możesz najpierw odpoczywać, a później pracować. Na odpoczynek musisz sobie zarobić.
Takie jest prawo. Nic nie ma za darmo. Nic nie ma z łaski. Najpierw uczynki, później nagroda. Nawet odpoczynku nie otrzymujesz darmo.
A jak to się zmieniło w chwili zmartwychwstania Jezusa? Wszystko się zmieniło po zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Jak czytaliśmy przed chwilą, Jezus zmartwychwstał pierwszego dnia tygodnia, Jezus zmartwychwstał następnego dnia po szabacie, w niedzielę. Chrześcijanie zaczęli obchodzić dzień święty w niedzielę. Jezus zmartwychwstał w niedzielę i Chrześcijanie zaczęli obchodzić dzień święty w niedzielę, czy to przypadek? To nie jest przypadek i ma to bardzo ścisłe powiązanie z nową erą, jaka została zapoczątkowana w dniu zmartwychwstania Jezusa. Ma to ścisłe powiązanie z erą łaski.
Jezus zmartwychwstał w niedzielę. Ma to ścisłe powiązanie z czasem łaski dla człowieka, jaki zapoczątkował Jezus swoim zmartwychwstaniem.
Czym się różni w tej sytuacji prawo i przykazania prawa, od łaski? Jeszcze raz. Staro-testamentowy szabat, znaczy, najpierw pracujesz, później odpoczywasz, takie jest prawo. Nie możesz najpierw odpoczywać, a później pracować. Na odpoczynek musisz sobie zarobić. Takie jest prawo. Nic nie ma za darmo.
Nic nie ma z łaski. Najpierw uczynki, później nagroda. Nawet odpoczynku nie otrzymujesz darmo.
Jezus zmartwychwstał pierwszego dnia tygodnia, w niedzielę. Chrześcijanie zaczęli obchodzić dzień święty w niedzielę. Najpierw dzień święty, a później sześć dni pracy. Przykazania prawa mówiły, najpierw praca, później święto. Łaska Boża zachęca: zacznij od święta, zacznij od dnia świętego. Zacznij od dnia radości, a później pracuj, a później przed tobą sześć dni pracy. Najpierw w niedzielę ciesz się, raduj się, buduj się, nabieraj siły, a później pracuj przez sześć dni.
Nie rób tego pod przymusem, czyń to z radością. Czy ma to sens?
A przede wszystkim czy widzimy tutaj wspaniałość Boga w Jezusie Chrystusie? Stare prawo zamienione jest na nowe. W Chrystusie wszystko jest inaczej. W Chrystusie wszystko jest nowe.
W Chrystusie wszystko jest dobre, przyjemne, pachnące, zachęcające i zapraszające. Czy jest mądrym ten, kto to odrzuca?
Czy jest mądrym ten, kto to lekceważy? Czy jest mądrym ten, kto nie docenia tego?
Czytaj codziennie Pismo Święte. Poznaj dokładnie naukę Bożą, poznaj żywego Boga. Bo jest nauka religii i nauka Boża zbawienia darmo z łaski przez zasługi Jezusa Chrystusa. Wtedy nikt z ludzi nie oszuka cię, nie wprowadzi w błąd. Pamiętaj, chodzi o wielką stawkę, bo chodzi o twoje życie. Teraz i w wieczności.