12 - Po co Przykazania?

Ew. Mat 19:16-22
A oto podszedł do Niego (Jezusa) pewien człowiek i zapytał: Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby otrzymać życie wieczne? Odpowiedział mu: Dlaczego Mnie pytasz o dobro? Jeden tylko jest Dobry. A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania. Zapytał Go: Które? Jezus odpowiedział: Oto te: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, czcij ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego, jak siebie samego! Odrzekł Mu młodzieniec: Przestrzegałem tego wszystkiego, czego mi jeszcze brakuje? Jezus mu odpowiedział: Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną! Gdy młodzieniec usłyszał te słowa, odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości.

 

Pytanie: Co łamie Ciebie, Prawo Boże czy łaska Boża? Co złamie Ciebie, Przykazania Boże, czy miłość Boża?

 

Ew. Łuk 19:2-9
A /był tam/ pewien człowiek, imieniem Zacheusz, zwierzchnik celników i bardzo bogaty. Chciał on koniecznie zobaczyć Jezusa, kto to jest, ale nie mógł z powodu tłumu, gdyż był niskiego wzrostu. Pobiegł więc naprzód i wspiął się na sykomorę, aby móc Go ujrzeć, tamtędy bowiem miał przechodzić. Gdy Jezus przyszedł na to miejsce, spojrzał w górę i rzekł do niego: Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu. Zeszedł więc z pośpiechem i przyjął Go rozradowany. A wszyscy, widząc to, szemrali: Do grzesznika poszedł w gościnę. Lecz Zacheusz stanął i rzekł do Pana: Panie, oto połowę mojego majątku daję ubogim, a jeśli kogoś w czym skrzywdziłem, zwracam poczwórnie. Na to Jezus rzekł do niego: Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu, gdyż i on jest synem Abrahama.

 

Przed chwilą czytaliśmy o dwóch różnych osobach, których spotkał Jezus. Obydwaj byli bardzo bogaci. Pierwszemu bardzo zależało aby przestrzegać Przykazania Boże. Pierwszy człowiek bardzo starał się aby przestrzegać Przykazania Boże. Chciał być doskonały przez wypełnianie Przykazań Bożych. Tak mu na tym zależało, że przyszedł do Jezusa aby się upewnić czy, mimo tego, że tak bardzo stara się wypełniać Przykazania, to może jeszcze coś przeoczył, może jeszcze coś mu brak.

 

Brak mu było pewności, czy przez próby wypełniania Przykazań zasłużył sobie na życie wieczne z Bogiem. Brak mu było pewności, czy zasłużył sobie na życie wieczne z Bogiem przez dobre uczynki. Z czym on odszedł po rozmowie z Jezusem? Czytamy: Gdy młodzieniec usłyszał te słowa, odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości.

 

Drugi człowiek, którego spotkał Jezus, to Zacheusz. Był menadżerem celników i był bardzo bogaty. Dlaczego był bogaty? Bo kradł i ograbiał ludzi płacących podatki. Nie tylko nie mówi on że starał się wypełniać Przykazania Boże, ale wiemy, że ignorował on przykazania Boże. Przykazanie Boże mówi, „nie kradnij,” a on kradł. Który z tych dwóch otrzymał zbawienie Boże? Czytamy że ten drugi otrzymał zbawienie Boże. Czytamy, że Zacheusz, celnik, złodziej otrzymał zbawienie Boże. Jezus tak mówi: Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu, gdyż i on jest synem Abrahama.

 

Pierwszy, który starał się wypełniać przykazania aby zasłużyć sobie na niebo i na zbawienie, odszedł zasmucony. Drugi, nie przestrzegał Przykazań Bożych, ale po spotkaniu Jezusa, pozostał bardzo szczęśliwy i uradowany. Pierwszy zasmucił się, gdy usłyszał, że powinien rozdać pieniądze. Drugi, w swojej radości mówi: Panie, oto połowę mojego majątku daję ubogim, a jeśli kogoś w czym skrzywdziłem, zwracam poczwórnie.

 

Pytaniem było: Co łamie Ciebie, Prawo Boże czy łaska Boża? Co złamie Ciebie, Przykazania Boże, czy miłość Boża? Wyznam przed Tobą dzisiaj co łamie mnie. Gdy słyszałem kiedykolwiek o Prawie Bożym, doświadczałem jakby skurczu mięśni, skurczu serca, skurczu dłoni. Gdy słysząc kiedykolwiek o Prawie Bożym, usztywniam się, spinam się i zacinam się. Gdy słyszę kiedykolwiek o Przykazaniach Bożych, moja twarz marszczy się, skóra dostaje dreszczy, jak mówią inni - włosy stają jeża.

Czy pamiętasz jak zachowuje się jeż, gdy jest atakowany? Czy pamiętasz jak zachowuje się kot, gdy jest atakowany? Podobnie zachowuje się człowiek, gdy jest atakowany przez Prawo Boże. Czy nie podobnie zachował się pierwszy bogaty człowiek, który spotkał Jezusa i rozmawiali o przestrzeganiu Prawa Bożego? Zmarszczył się, usztywnił się i spiął się. Zaciął się i nie wypuścił z ręki ani centa.

 

Drugi bogaty, Zacheusz nie wypytywał Jezusa o Dziesięć Przykazań, wiedział on że jest grzesznikiem. Ale gdy spotkał Boga łaski w Jezusie Chrystusie, ucieszył się, rozweselił się, rozradował się, jego serce zmiękło, rozluźnił się i jego ręka jak i jego kieszeń otwarły się, aby podzielić się majątkiem z innymi.

 

Czy doświadczyłeś, doświadczyłaś kiedyś płaczu z powodu bólu? A czy doświadczyłeś, doświadczyłaś kiedyś płaczu z powodu szczęścia i radości? Pozornie wygląda że jest to taki sam płacz. Ale nie jest. Bardzo inny jest płacz z powodu bólu od płaczu z powodu szczęścia i radości. Jeśli nigdy nie doświadczasz tego zapytaj osobę która płacze z powodu bólu i osobę, która płacze z powodu szczęścia. Jest różnica. Jest to wielka różnica. W podobny sposób, życie pod śledzącym okiem Dziesięciu Przykazań może spowodować dużo łez z powodu bólu.

 

Chodzenie i życie w objęciach łaski Bożej może być przyczyną łez, ale łez szczęścia i radości. Chodzenie i życie w objęciach miłości Bożej może być przyczyną łez, ale łez radości i szczęścia. Gdybyśmy obserwowali obydwu tych bogatych, którzy spotkali Jezusa i gdyby oni płakali, płacz każdego z nich byłby inny. Pierwszy płacz ze smutku i rozczarowania, drugi płacz, celnika płacz, to płacz radości i szczęścia. Można powiedzieć, że Przykazania Boże łamią kości, a łaska Boża łamie serce. Przykazania Boże łamią kości, a miłość Boża łamie i otwiera serce człowieka.

 

Z rozmów ze słuchaczami audycji Wiara i Wolność widać, że jest dwie, lub trzy grupy ludzi w tej sytuacji. Jest grupa osób, których Przykazania Boże, czekająca kara Boża i potępienie Boże mobilizuje do ucieczki w ramiona Jezusa. Jest druga grupa osób, których łaska Boża i miłość Boża łamie, zmiękcza, rozluźnia i widzą, że nie ma lepszego miejsca niż to gdy jestem przyjacielem Jezusa. I jest trzecia grupa ludzi, którzy są neutralni, obojętni a nawet ignorujący. Ignorujący Prawo Boże i ignorujący łaskę Bożą.

 

Do której grupy Ty należysz? Co łamie Ciebie, Prawo Boże czy łaska Boża? Wyznam przed Tobą co łamie mnie. Mnie łamie łaska Boża. Łaska Boża zmiękcza mnie, rozluźnia mnie, otwiera mnie. Łaska Boża wyciska ze mnie łzy, ale łzy radości. Łaska Boża to jak promienie słońca padające na twardy, skamieniały lód. Łaska Boża to jak ciepło otaczające twardy skamieniały miód, który gdy spotka się z ciepłem rozpływa się słodko dookoła.

Drukuj E-mail

Miliony ludzi nadal szuka autentycznej, niezawodnej miłości.

Gdy chcesz powiększyć, pomniejszyć napisy, użyj (A+ lub A-) na górze, lub trzymając Ctrl, naciskaj (+ lub -) na górze swojej klawiatury

Miliony ludzi nadal szuka autentycznej, niezawodnej miłości. Mijają długie lata i nie znajdują jej. Jedną z tych szukających prawdziwej miłości była znana aktorka Elizabeth Taylor. Była bardzo bogata, piękna, miała ośmiu mężów i mimo to nie doświadczyła miłości, której poszukiwała.     Czy wiesz dlaczego? 

Czytając dalej, słuchając, na pewno znajdziesz odpowiedź. A wtedy nie popełnisz bolesnych błędów, które popełnili inni w swoich poszukiwaniach. Bo czym jest miłość? Tu zobacz! A Twoje zdrowie. Codziennie ktoś, gdzieś jest uzdrowiony - jak, dlaczego? Czytaj dalej ...!