Gdy mózg nie chce być moim przyjacielem …

Znów, znów i znów przekonuję się jak mój mózg nie chce być moim przyjacielem ... 

 Autor książki, "You Can't Trust Your Own Mind - Nie Możesz Ufać Swojemu Mózgowi" - ... Dr David French, który analizował mózg ludzki przez około 30 lat, jest psychologiem klinicznym i licencjonowanym małżeńskim, rodzinnym i terapeutą dziecięcym. Jest założycielem i dyrektorem klinicznym w Centrum zarządzania stresem w Whittier w Kalifornii. 

Oto fragment jego odkryć: Czy wiesz, że nasz umysł regularnie nas kłamie, powodując, że tworzymy systemy wierzeń i postrzegamy rzeczy jako niebezpieczne? Dr David French wyjaśnia ludzką psychikę w prosty sposób ..."

Mój mózg kłamie mnie, regularnie okłamuje mnie ! Nie mogę ufać mojemu mózgowi !   

Kiedyś zgubiłem klucz od samochodu, jeden klucz jaki miałem. Nie wiedziałem jak zgubiłem, nie powinienem zgubić ale zgubiłem i zauważyłem to w środku tygodnia, bo używałem samochód w niedzielę tylko.
Tak jak poprzednio, w podobnych sytuacjach modliłem się z wiarą że znajdę. Wielokrotnie gubiłem rzeczy i znajdowałem, czasem w miejscach gdzie nie spodziewałem się.

Czekałem z wiarą że znajdę klucz, czekałem dopóki mój mózg zaczął działać i podpowiadać mi co by było, gdyby ...
Mój mózg zaczął podpowiadać mi że najprawdopodobniej klucz upadł koło samochodu, gdy wróciłem w niedzielę wieczór. Rano ktoś przechodził znalazł klucz i teraz szuka on nabywcy samochodu, a gdy znajdzie, ten przyjedzie w nocy i odjedzie moim samochodem prosto i łatwo. Sprawa jest poważna, trzeba się zabezpieczyć.

Mój mózg dał mi pomysł. "Postaw samochody tak aby tuż przed nim stał samochód i tuż za nim bardzo blisko stał inny samochód. W ten sposób nikt nie będzie mógł wyjechać moim samochodem." Pomyślałem - dobry pomysł, tak trzeba zrobić.

Niedługo potem mój duch zaczął przypominać mi realia. "Przed czym chcesz się zabezpieczyć? Jak daleko potrafisz to uczynić aby zabezpieczyć samochód? Każdorazowo, gdy jedziesz jesteś narażony na wypadek. Wypadek może zniszczyć twój samochód doszczętnie. Czy potrafisz swoimi sposobami zabezpieczyć się przed tym? Przez tyle lat, blisko 40 lat, Dobry Ojciec chronił cię od wypadku o które ocierałeś się wielokrotnie. Czy to twoja zasługa? Czy to twoje metody ubezpieczały cię? Ufałeś Dobremu Ojcu i On ciebie ubezpieczał"  

Zrozumiałem i zobaczyłem - ufaj, ufaj, ufaj - ale nie swojemu mózgowi.
Był już piątek, a ja potrzebuję samochód w niedzielę. Przyjechała siostra mojego klienta. Pomyślałem: poproszę ją aby pozwoliła mi skorzystać w niedzielę z samochodu jej brata. Gdy już miałem otworzyć usta, naraz przypomnienie - dzisiaj jest piątek, jeszcze masz sobotę przed sobą abyś znalazł klucz - cisza, nie otwieraj ust ! 

Przyszła sobota i było już późniejszym popołudniem. Samochód, inny (nie mój) samochód stał na ulicy. Wyszedłem aby przestawić go pod dom gdzie zawsze jest zaparkowany. Przestawiłem i siedząc tak w samochodzie zacząłem mówić do Boga Ojca ... jest już sobota późne popołudnie, jutro rano mam jechać, potrzebuję klucz ... gdy tak przemówiłem, spojrzałem nieco w prawo na siedzenie z prawej i widzę, że tuż obok siedzenia leży klucz. W jaki sposób tam był - nie wiem. Jeździliśmy tym samochodem w tygodniu i ani pasażer ani ja nie widziałem tam klucza. Nie widzieliśmy mimo że to duży klucz elektroniczny z długim paskiem, tasiemką.   

Mózg jest potrzebny, nie możemy żyć bez mózgu. Ludzie o wysoko rozwiniętych mózgach produkują niesamowite rzeczy techniczne, naukowe, artystyczne ... ale napisane jest:

Z całego serca Bogu zaufaj, nie  polegaj na swoim rozsądku (na swoim mózgu) ... (Ks. Przysłów 3:5) 

Tak, mózg jest potrzebny, nie możemy żyć bez mózgu, ale nie mogę polegać na swoim mózgu, nie mogę wierzyć mojemu mózgowi. Nie mogę ufać mózgowi, bo mózg mój jest kłamcą. Bo mózg zwodzi mnie, okłamuje mnie.

Bo mózg nasz pracuje dokładnie jak komputer. Nie otrzymasz z komputera nic innego tylko to co wcześniej tam zainstalujesz. Dlatego niektórzy w USA pamiętają powiedzenie komputerowe: "garbage in, garbage out." Tzn. "śmieci wkładasz, śmieci otrzymujesz, albo - śmieci instalujesz, ze śmieci później korzystasz."

Mózg jest dobry do produkowania różnych rzeczy, również do produkcji strachu, który to strach jest bardzo skuteczny do niszczenia tak potrzebnej wiary.   

Poniżej recenzja książki - "You Can't Trust Your Own Mind - Nie Możesz Ufać Swojemu Mózgowi" - to nie jest książka religijna ... Autor Dr David French, który analizował mózg ludzki przez około 30 lat, jest psychologiem klinicznym i licencjonowanym małżeńskim, rodzinnym i terapeutą dziecięcym. Jest założycielem i dyrektorem klinicznym w Centrum zarządzania stresem w Whittier w Kalifornii.

Oto fragment: Czy wiesz, że nasz umysł regularnie nas kłamie, powodując, że tworzymy systemy wierzeń i postrzegamy rzeczy jako niebezpieczne? Dr David French wyjaśnia ludzką psychikę w prosty sposób, pokazując nam, w jaki sposób automatyczna natura umysłu, jak ją nazywa - "Maszyną", jest tworzona i programowana na podstawie doświadczeń z dzieciństwa. To programowanie powoduje, że nasz umysł ma negatywne myśli o innych ludziach (o sobie) lub wydarzeniach w naszym życiu. Rezultat ponad trzydziestu lat (jego pracy) wyzwoleń i mechanizmów radzenia sobie z tysiącami pacjentów da czytelnikowi nową przygodę w samoświadomości.

Dr French używa metafor i języka potocznego, aby pokazać nam, jak działają dwie części jednostki:
1. - autentyczna lub prawdziwa jaźń i 2. - automatyczna {defensywna} część nas. Umysł ma tylko jedną misję - chronić nasz najcenniejszy klejnot, nasze prawdziwe ja. Ta (mózgowa) Maszyna u przeciętnego człowieka jest w 95% przypadków życia nastawiona na (walkę o) przetrwanie, zamiast żyć (pełnym) życiem.

Umysł jest ciągle defensywny, ponieważ żyje w "lęku". Strach i wątpliwości to paliwo lotnicze, które utrzymuje umysł w akcji. Strach i wątpliwości są głównymi składnikami tego, co aktywuje umysł z powodu postrzeganego lub przewidywanego zagrożenia. Są dwa sposoby życia. Możemy żyć wiarą lub żyć w strachu. Przeciętna osoba żyje w strachu, wątpliwości i niepewności. 

Książka wprowadza czytelnika w przygodę samopoznania i samoświadomości. Czytelnik naprawdę zrozumie, co czyni dla siebie, aby przetrwać. Czytelnicy są poinformowani o tym, w jaki sposób ich mózg kłamie w ich umyśle i jak zatopili się w swojej samo-ochronie. Samoobrona ich umysłu staje się tym, czemu ufają i jakimi sami siebie znają. Ta książka rzuca wyzwanie temu, kim się staliśmy - przez nasz mózg ... (niewolnikami nie odnowionego mózgu i myślenia)

Widać że obserwacje tego psychologa są bardzo trafne ...
Dlatego Dobry Jezus mówi - musicie się na nowo narodzić !! Bo od tego zaczyna się nowe życie i wielka szansa dla każdego na nowe widzenie i nowe myślenie ...

Ktoś tak pisze na ten temat:

Rozmyślajcie, medytujcie nad wersetami z Rzymian rozdział 8 i będziecie zdumieni rezultatami !!

Odnawiaj swój umysł (Rzymian 12:2) - Odnawiaj według czego - według tego co napisane w Biblii.
O czym myślisz, gdy idziesz przez swój dzień? W każdej chwili każdego dnia Ty i ja mamy swobodę myślenia o tym, co chcemy. Nasze umysły mogą wypełniać się zmartwieniami, plotkami, polityką, lub wynikami sportowymi. Nasze myśli mogą kultywować gniew, pożądanie, zaangażowanie pracą, nadskakiwanie ludziom lub depresję. Lub możemy "przemienić się przez odnawianie naszych umysłów" (Rzymian 12:2), możemy przeprogramować mózg według tego co napisane w Piśmie Świętym, pozwalając aby to co tam napisane, aby (Słowo Boże) diagnozowało nas, (Hebrajczyków 4:12), oczyszczało nas (List do Efezjan 5:26) i odnawiało nasze myślenie i nasze życie (Mateusza 4:4). 

Bo rzeczywiście, myśli na których decydujesz się skupiać, są najważniejszym czynnikiem w tym, jak się czujesz, co mówisz i robisz. Ostatecznie twoje myślenie określa rodzaj osoby, którą się stajesz. Tak jak w Przysłowiach Salomona: "Jak człowiek myśli w swoim duchu, to takim się staje" (Przysł. 23:7, parafraza). (duch człowieka i mózg to dwa różne obszary człowieka)   

Ktoś może powiedzieć: zrobiłeś wielkie wydarzenie z szukania klucza, to jest drobnostka według problemów i przeciwności jakie ja spotykam na co dzień. Tak, problem braku klucza jest drobnostką w porównaniu z innymi przeciwnościami. Jednak te same reguły, mózgowe reguły dotyczą innych poważnych sytuacji, jak np. ataki chorób. Bo "mózg kłamie." Doświadczam to znów i znów jak mój mózg usilnie pracuje aby odciągnąć mnie od wiary i zaufania w to co jest napisane w Biblii. 

 Tadeusz Tomal 

Dobrze jest to pokazane i zilustrowane na stronie –   duch, dusza, ciało (video)

 

Drukuj E-mail

Miliony ludzi nadal szuka autentycznej, niezawodnej miłości.

Gdy chcesz powiększyć, pomniejszyć napisy, użyj (A+ lub A-) na górze, lub trzymając Ctrl, naciskaj (+ lub -) na górze swojej klawiatury

Miliony ludzi nadal szuka autentycznej, niezawodnej miłości. Mijają długie lata i nie znajdują jej. Jedną z tych szukających prawdziwej miłości była znana aktorka Elizabeth Taylor. Była bardzo bogata, piękna, miała ośmiu mężów i mimo to nie doświadczyła miłości, której poszukiwała.     Czy wiesz dlaczego? 

Czytając dalej, słuchając, na pewno znajdziesz odpowiedź. A wtedy nie popełnisz bolesnych błędów, które popełnili inni w swoich poszukiwaniach. Bo czym jest miłość? Tu zobacz! A Twoje zdrowie. Codziennie ktoś, gdzieś jest uzdrowiony - jak, dlaczego? Czytaj dalej ...!